Nasze Filary

Rodzicielstwo

PAROLE FERTILI: droga w staraniach o dziecko

IBSA responsabilità: Parole Fertili

Parole Fertili – Płodne Słowa - to cyfrowy projekt opowiadania historii, który powstał w 2016 roku we współpracy z dr Cristiną Cenci (Center for Digital Health Humanities).


Od rozpoczęcia realizacji projektu setki osób podzieliły się na stronie internetowej projektu www.parolefertili.it swoimi doświadczeniami dotyczącymi ich drogi w staraniach o dziecko, a powiązana społeczność na Facebooku ma obecnie tysiące obserwujących.

Przed pojawieniem się Parole Fertili informacje na temat płodności można było znaleźć wyłącznie na forach i specjalistycznych stronach internetowych dostarczających informacji medycznych i naukowych na temat procedur medycznie wspomaganej prokreacji (Medically Assisted Procreation; MAP).

www.parolefertili.it była nowością, ponieważ przyniosła zupełnie inną narrację w Internecie.

Problemy z płodnością są nadal tematem tabu. W odróżnieniu od innych schorzeń pary mające problemy z płodnością są leczone tylko wtedy, gdy starają się o dziecko. Bez wyrażenia tej chęci pozostają postrzegane jako osoby płodne pomimo niepłodności z przyczyn medycznych.

Zarówno kobietom, jak i mężczyznom trudno jest rozmawiać o trudnościach, emocjach i lękach doświadczanych podczas programów MAP.

Parole Fertili niweluje uczucie samotności często odczuwane przez rodziców starających się o dziecko, dając im możliwość dzielenia się swoimi decyzjami, wątpliwościami, problemami i oczekiwaniami z innymi osobami będącymi w podobnej sytuacji. Anonimowość, którą umożliwia interakcja online, zachęca uczestników do otwartego wyrażania siebie i dzielenia się swoim doświadczeniem związanym z niepłodnością.

Metaforą Parole Fertili był dar: historii z życia i emocji ludzi dzielących się swoimi przeżyciami związanymi z tematem płodności. Zaproszenie do „adoptowania” publikowanych historii przez czytelników ma na celu wzbudzenie empatii i możliwość odniesienia do doświadczeń innych. Dzielenie się historiami to sposób dbania o innych poprzez przekazywanie sensu, inspiracji, odwagi, siły, a także słów wyrażających doświadczany lęk i przygnębienie.

Parole Fertili rozszerzono i uwzględniono inne języki i działania. W 2018 roku wyprodukowano trzy filmy krótkometrażowe, a Mondadori Electa wydało książkę (C. Cenci, 2018), składającą się z 50 historii opowiadających o obojętności, trudnościach, pragnieniach i lękach związanych z płodnością. Tom ten jest również dystrybuowany w ośrodkach MAP, aby wspierać pary w trakcie trwania programu, umożliwiając im czerpanie z siły i energii od tych, którzy przeszli lub przechodzą podobny proces. W 2019 roku historie te zainspirowały do stworzenia sztuki teatralnej Quasi Genitori [Almost Parents], która zdobyła nagrody Life Science Excellence Awards 2020 w kategorii Patient & Advocacy Program of the Year.

Wybuch pandemii COVID-19 w marcu 2020 roku przyczynił się do uruchomienia projektu #LettureFertili, inicjatywy społecznej polegającej na codziennym czytaniu historii w grupach. Parole Fertili będzie nadal rozwijany w 2021 roku, kiedy to zintegrowany cyfrowy projekt leczenia traumy zostanie dodany do programu leczenia w centrum MAP. Istotą projektu jest pobudzenie kreatywności w celu poprawy przestrzegania zaleceń terapeutycznych i doświadczeń terapeutycznych.

Parole Fertili pokazał, że osoby starające się o dziecko potrzebują czegoś więcej niż medycznych i instytucjonalnych informacji oraz że musimy stworzyć wspólny horyzont zaufania w celu usprawnienia i określenia odpowiedniego czasu na posiadanie dziecka.

Dowiedz się więcej na:
https://www.parolefertili.it/parole-fertili/