Endokrynologia

Endokrynologia

IBSA Poland jest Przyjacielem Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego

PTE_logo_s

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem układu hormonalnego, w szczególności chorobami gruczołów wydzielania wewnętrznego odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie do krwi hormonów, które kontrolują funkcje fizjologiczne organizmu.

Spośród wielu elementów tworzących układ hormonalny, tarczyca od dziesięcioleci jest przedmiotem dogłębnych badań ze względu na jej liczne funkcje: wpływa na częstość rytmu serca, poziom cholesterolu, masę ciała, poziom energii, siłę mięśni, kondycję skóry, wzrok, regularność miesiączkowania, stan psychiczny i szereg innych czynności decydujących o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Hormony tarczycy, wpływając na procesy komórkowe, pomagają kontrolować sposób wykorzystania energii przez organizm oraz pracę komórek, tkanek i organów. Niedoczynność tarczycy może powodować liczne problemy zdrowotne, takie jak otyłość, bóle stawów, bezpłodność, choroby serca i depresję. Zaburzenia czynności tarczycy są w istotnym stopniu niewystarczająco diagnozowane i leczone, w szczególności w krajach rozwijających się.

Niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych na świecie, z częstością występowania do 5% światowej populacji. Zaburzenie to wiąże się z koniecznością stosowania długofalowej terapii zastępczej hormonami tarczycy. Ostatnie wytyczne opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Tyreologiczne (American Thyroid Association) uznają lewotyroksynę za najczęściej stosowaną substancję czynną w leczeniu niedoczynności tarczycy.

IBSA opracowała innowacyjne produkty hormonalne w postaci roztworu i miękkich kapsułek wskazane do stosowania w leczeniu niedoczynności tarczycy. W portfolio IBSA znajdują się również suplementy diety, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie tarczycy

IBSA: Endocrinology